Dış Cephe Mantolama - Boyama - Tadilat - Tamirat


  Contact : Ofis : 0 212 562 72 52 – Gsm : 0 542 322 34 72

Dış Cephe Onarımı

Dış Cephe Onarım ve Boya İşlemleri

ONARIM VE BOYA İŞLEMLERİNİN FAYDALARI
1. Cephelerdeki çatlakların kapanması ve yüzeyde su itici bir tabakanın oluşmasından dolayı binaya cepheden su girişi önlenir.
2. Bina cephesi estetik ve yeni bir görünüme kavuşur.
3. Geliştirilen yeni nesil nano teknolojik boyalar, eskiye oranla daha az kir tutar ve cepheler daha az kirlenir.
4. Bina cephelerindeki demir aksamların boyanması, demir aksamların ömrünü uzatır.
RETİM RESTORASYON’UN UYGULADIĞI BOYALAR
Polisan-Exelans Silikonlu Dış Cephe Boyası ve astarı
* Polisan-Natura A1 Silikonlu Dış Cephe Boyası ve astarı
* FilliBoya-Amphisilan Silikonlu Dış Cephe Boyası ve astarı
* FilliBoya-Expert Silikonlu Dış Cephe Boyası ve astarı
* Baumit Granopor ve Siliconcolor Dış Cephe Boyası ve astarı
* MArdav Joker Plus Dış Cephe Boyası ve astarı
Batı Boya-Dekortex Silikonlu Dış Cephe Boyası ve astarı
Batı Boya-Silcoat Silikonlu Dış Cephe Boyası ve astarı
* Unica AŞ-Unicoat Silikonlu Dış Cephe Boyası ve astarı
1. BÖLÜM: ÇEVRE KORUMA VE TEMİZLİK İŞLEMLERİ
1.1. Kurulan tüm iskelelerrin alt kısımlarına, zemin inorganik ise propilen örtüler serilir.
1.2. Organik olan zeminlerde ise propilen örtüler 2.iskele sırasının alt kısmına yerleştirilecektir.
1.3. İşlemler esnasında, işten dolayı çıkacak moloz ve atıklar, her iş gününün akşamı periyodik olarak temizlenerek çuvallanır. Çuvallar uygun bir yerde istiflenip, en az haftada 1 kez, Retim Restorasyon’a ait araçlar ile şantiyeden alınıp, döküm sahasına gönderilir.
1.4. Bina pencere, denizlik, balkon demirleri vs. gibi kısımlar için mantolama işlemi öncesi gerekli koruma tedbirleri alınır, mantolama işlemi bitiminde, iskele sistemleri sökülmeden kirlenen kısımlar temizlenir.
2. BÖLÜM: İSKELE KURULUM VE SÖKÜM İŞLEMLERİ
2.1. İskeleler, cephelere her iki sıra arayla çelik dübel ve bağlantı tij demirleri yardımıyla bağlanacaktır. Çelik dübel çakılacak yer bulunamaması durumunda iskeleler kancalar ve bağlama telleri ile sabitlenecektir.
2.2. İskele sistemleri sökülmesi sonrasında, tüm tij demir delikleri boyanabilir beyazmastik ile doldurulacak, benzer desen verilip boyanacaktır.
3. BÖLÜM: İŞLEMLER ESNASINDA KOORDİNASYON
3.1. İşlemler, Retim Restorasyon Ltd. Şti. tarafından görevlendirilen sorumlu 1 İnşaat Mühendisi Şantiye Şefi denetiminde yürütülür. Ayrıca şantiyede 1 usta başı işlemler boyunca hazır bulunur. Yönetimin, inşaat mühendisi ve usta dışında kimse ile muhatap olmasına gerek yoktur.
3.2. Çalışanlar, sabah saat 8.00-8.30 arası şantiyeye giriş yapar, hazırlıklarını yapıp saat 9.00 da çalışmalara başlarlar. İşlemler akşam saat 18.00 de bitirilir. Günlerin kısaldığı aylarda yapılan işlemlerde bu saatler yönetime bildirilerek değiştirilebilir.
3.3. Yönetim, çalışmalar esnasında ustaların kullanımı için bir oda tahsis eder. Ustalar bu odayı giyinmek ve öğlen yemeklerini yemek için kullanırlar. Ayrıca bu odada uzak tefek malzemeler ( silikon, matkap, harç karıştırıcı vs. ) depolanır.
3.4. İşlemler esnasında malzemeler, uygulama yapılan binaların yakınında, yaklaşık 6-8 m²’lik bir alanda istiflenir. İstiflenen malzemeler, kötü görüntü oluşturmayacak şekilde üzerleri örtülür.
3.5. Cephelere kurulacak iskeleler, planlanan günden bir gün önce şantiyeye getirilir ve ertesi günü kurulur. İşlem bitiminde iskeleler söküldüğünün ertesi günü şantiyeden alınır.
3.6. Sitede çalışacak tüm ustaların üzerinde Retim tulum veya t-shirt’ü olur.
3.7. Çalışmalar, Pazar günleri ve resmi tatil günleri hariç, havanın elverdiği günlerde yapılır. Ayrıca gürültülü olan dübelleme işlemleri saat 11.00’den sonra ve mümkün ise hafta içi günlerde yapılır.
3.8. İşlemlerde kullanılacak, yapıştırma harcı, sıva harcı, dekoratif sıva, strafor gibi malzemeler, işlemlerin başlamasını takiben üretici firmalardan kamyonlar ile sevk edilir, diğer yardımcı malzemeler ( silikon, donatı filesi, köşe ve damlalık profilleri vs. ) günlük olarak Retim tedarik formeni tarafından ulaştırılır.
4. BÖLÜM: CEPHE ONARIM İŞLEMLERİ
4.1. Bina cephelerinde gevşek ve ayrık durumdaki beton ve sıvalar sökülüp atılır, alttan sağlam beton yüzeyi ortaya çıkarılır. Alttan çıkan demir donatılar tel fırça ile temizlenip, üzerine SİKA MONOTOP 610 aderans harcı uygulanarak korozyona karşı koruma yapılır.
Sonrasında;
* Onarım yapılacak kısımlar, 4 cm.den daha derin ise bu kısımlarda demir ankrajı yapılır. Ankraj yapılan kısımlarda SİKA LATEX katkılı 350 dozda hazırlanacak harç ile sıva ve beton tamirleri yapılır.
* Onarılacak kısım derin değilse, bu kısımlarda SİKA MONOTOP 612 tamir harcı kullanılır.
* Onarılacak kısım yüzeysel ise bu kısımlarda SİKA MONOTOP 620  tesviye harcı kullanılır.
4.2. Bina pencere kenarları ile bina konsol kenarlarındaki, binanın oturmasından dolayı oluşmuş olan beton çatlakları ile bina yüzeyindeki duvar ve duvar-tabliye çatlakları mekanik olarak açılır, içleri likit Poliüretan doldurulur.
4.3. Binaların mantolama yapılmayacak kısımlarındaki kabarmış boyalar kazınır, kazınan kısımlara Dış Cephe Macunu çekilerek yüzey tesviye edilir.
4.4. Bina pencere mermer alt kısımlarına konulacak olan Denizlik Uzatma Profillerinin üst bitim yerlerine, mantolama işlemi sonrasında poliüretan mastik çekilir.
5. BÖLÜM: BOYA İŞLEMİ
5.1. Bina dış cephelerine 1 kat, seçilecek marka silikon esaslı ve su geçirmez dış cephe boya astarı, %10 – %25 arasında inceltilerek, rulolar ve fırçalar yardımıyla 200gr/m² sarfiyatta uygulanır.
5.2. Astar uygulaması sonrasında tüm dış cepheler 2 kat, seçilecek olan silikon esaslı dış cephe boyası ile 400gr/m² sarfiyat ile, istenen renk ve modelde boyanır.
6. BÖLÜM: BİNA RENK SEÇİMİ
6.1. Cephelerde uygulanacak boya renkleri bina sakinleri tarafınca katalog üzerinde seçilerek bildirir.
6.2. Seçilen rengin yaş numunesi bina cephesine uygulanır. Ayrıca renklerin kullanılma şeklinin görülmesi için bina fotoğrafından 3 boyutlu modelleme çalışması yapılır.
7. BÖLÜM: ÖDEME SEÇENEKLERİ
7.1. Mantolama işlemleri ile ilgili yapılan sözleşme bedeli taksitlendirilerek bir ödeme planı oluşturulur.
     Ödemeler, istenirse direk apartman yönetiminden aylık taksitler halinde tahsil edilir, istenirse de daire malikleri adına senet düzenlenebilir.
7.2. İsteyen daire malikleri, kendi paylarına düşen bedeli, kredi kartıyla 9 taksite kadar ödeyebilirler.